Darmowy kalkulator kosztów podróży, czyli jak oszacować koszty wyjazdu (również w obcej walucie)

198H

Trwa gorący (dosłownie i w przenośni) sezon wakacyjny. Moje wakacje w tym roku będą dopiero we wrześniu. Planuję udać się do, tak bardzo wychwalanej i zwiedzonej już prawie przez wszystkich moich znajomych, Krainy Tysiąca (a najprawdopodobniej 1244) Wysp, czyli Chorwacji. Jestem bardzo podekscytowana tym wyjazdem i powoli się do niego przygotowuję czytając blogi i inne artykuły o Chorwacji, gdzie znajdują się porady i wskazówki osób, które tam były. Nie fruwam jednak w obłokach, ani po galeriach handlowych w poszukiwaniu stroju kąpielowego HIT LATA 2015, sukienki na plażę MUST HAVE czy nowego lakieru do paznokci STREET LOOK / STYLE (tu należy wstawić imię dowolnej celebrytki 🙂 ) Mam sprawdzone rzeczy, które spokojnie na tym wyjeździe mi posłużą i nie muszę MIEĆ NOWYCH a tak szczerze mówiąc, to bieganie po sklepach z odzieżą, szukanie ciuszków w odpowiednim rozmiarze a potem oczekiwanie w kolejce do przymierzalni, by stwierdzić, że „To Nie To” nie sprawia mi żadnej przyjemności. Jako że twardo stąpam po ziemi, zaczęłam się przygotowywać do tego wyjazdu od strony bardziej istotnej, czyli finansowej. Interesowało mnie, ile będzie kosztował taki wyjazd. Sporządziłam więc kalkulator kosztów podróży krajowej oraz zagranicznej, gdyż skoroszyt ma możliwość „zaciągnięcia” aktualnych kursów walut ze strony NBP oraz oszacowania kosztów w walucie obcej, co jest szczególnie przydatne, gdy chcemy mieć ze sobą gotówkę 🙂 Skoroszyt do pobrania za darmo na końcu tego artykułu. A na co należy zwrócić uwagę, by nie być zaskoczonym po wyjeździe lub jeszcze w jego trakcie?

Jak oszacować koszty podróży?

  1. Lwią część podróży stanowią koszty przejazdu. Zawsze zaczynam od sprawdzenia, ile kilometrów ma trasa, jakie jest średnie spalanie auta oraz obecną cenę paliwa na stacjach benzynowych (pamiętając, że za granicą zazwyczaj jest drożej). W kalkulacji uwzględniam opłaty za autostrady, winietki, parking itp.
  2. Bardzo dużo zależy też od rodzaju zakwaterowania i wyżywienia. Można spać w 5-gwiazdkowym hotelu, hostelu, kwaterze prywatnej, Domie Pielgrzyma lub skorzystać z opcji couchsurfingu. Posiłki również można spożywać z wykwintnych restauracjach, barach szybkiej obsługi, barach mlecznych lub wziąć ze sobą własny prowiant. Wszystko zależy od własnych preferencji. Polecam omówić szczegółowo te kwestie przed wyjazdem, żeby potem nie było żadnych niedomówień albo braku konserwy w bagażniku podczas postoju na trasie pośród niczego 🙂
  3. Koszty biletów wstępu, wycieczek fakultatywnych/obowiązkowych, ubezpieczenie, dostęp do internetu, pamiątki itp. Od tej kwoty zależy ile pieniędzy z budżetu zostanie Wam na …
  4. Nieprzewidziane wydatki, których oby było jak najmniej albo wcale 🙂

Planowanie to klucz do sukcesu. Mam nadzieję, że pomogą Wam w tym darmowe kalkulatory:

Kalkulator kosztów podróży krajowej i zagranicznej 2015.xlsx
Kalkulator kosztów podróży krajowej i zagranicznej 2015.xls

4 comments

  1. dobry kalkulator. Przydałoby się aby doliczał do kosztów podroży np. koszt winiet…. W różnych krajach są różne ceny a jest to ważna pozycja w wakacyjnym budżecie

Dodaj komentarz