Kto produkuje dla Biedronki, czyli jak fabryka jest ta sama to po co przepłacać? (cz. 1)

Na pewno zdarza się każdemu z nas kupić produkty pod marką własną dyskontu. Jest nawet w Polsce taki sklep, w którym produkty od tego samego producenta leżą obok siebie na półce i różni je jedynie opakowanie, no i oczywiście cena. A różnica niejednokrotnie jest bardzo duża, więc jak nie widać różnicy, to po co przepłacać?

Wiecie już jaki to sklep? Tak, to Biedronka. Wybrałam się pewnego popołudnia do tego sklepu i co krok natykałam się na towary znanych producentów sygnowane tajemniczymi i nic nie mówiącymi markami. Ile jest takich produktów? Dokładnie nie wiadomo, ale dyskusje na ten temat pojawiały się już jakiś czas temu w internecie, m.in. tutaj. Czy produkty te odbiegają jakością od tych z oryginalnym logo na opakowaniu? Trudno stwierdzić – kwestia gustu. Zdecydujcie sami i napiszcie proszę w komentarzu, czy czujecie różnicę.

Tymczasem, specjalnie dla Was rozpoczynam cykl 5 artykułów, w których zaprezentuję znane i markowe produkty Biedronki ukryte pod tajemniczym logo (stan cen na 03.10.2015r.). Łącznie około 100 artykułów, abyście mogli dokonywać świadomych wyborów i wiedzieć Jak Spiąć Budżet. Cena każdego artykułu została porównana z tym, które znamy z reklam. Te drugie są oczywiście droższe, bo koszt reklamy ukryty jest właśnie w ich cenie 🙂

Zaczynamy cz. 1! A pozostałe części można przeczytać tutaj:
Część druga.
Część trzecia.
Część czwarta.
Część piąta.

1. Chleb tostowy pszenny PANO 500g 2.19 PLN – OSKROBA 500g 3.99 PLN

    

Źródło: http://www.alleceny.pl/produkt/5221/oskroba_tost_pszenny_chleb_pszenny_500_g

2. Chleb tostowy Cztery Ziarna / Pełnoziarnisty PANO 500g 2.39 PLN – OSKROBA 500g 3.99 PLN

    

Źródło: http://www.alleceny.pl/produkt/5222/oskroba_tost_trzy_ziarna_chleb_pszenny_500_g

3. Babka Marmurkowa Słodka Kraina 400g 4.99 PLN – OKSROBA 400g 7.99 PLN

     

Źródło: http://ezakupy.tesco.pl/pl-PL/ProductDetail/ProductDetail/2003011696734

4. Strucla serowa Słodka Kraina 450g 4.55 PLN – OSKROBA 450g 5.99 PLN

    

Źródło: http://ezakupy.tesco.pl/pl-PL/ProductDetail/ProductDetail/2003005690175

5. Ciasto kakaowe Słodka Kraina 400g 4.99 PLN – Dan Cake 400g 7.09 PLN

    

Źródło: http://www.bdsklep.pl/dan-cake-400g-keks-czekoladowy,id-555

6. Ciasteczka z ziarnami słonecznika i sezamu Specjały Mistrza Felicjana 300g 4.99 PLN – OSKROBA 300g 6.49 PLN

   

Źródło: http://ezakupy.tesco.pl/pl-PL/ProductDetail/ProductDetail/2003009901116

7. Biszkopty Bonitki 180g 1.79 PLN – Delic-Pol 180g 2.68 PLN (po przeliczeniu ceny opakowania 250g 3.72 PLN)

    

Źródło: http://www.alleceny.pl/produkt/13400/delic_pol_domowe_biszkopty_babuni_250g

8. Ciastka Paryskie 300g 3.75 PLN – Delic-Pol 300g 4.99 PLN

     party-wisniowe-270g-1301338571

Źródło: http://www.delicpol.pl/index.php?p=prod&idg=pr,8&id=7&action=show

9. Budyń Twój Deser 5x40g 1.59 PLN – Gellwe 5x40g 3.45 PLN (5 opakowań 40g 0.69 PLN / szt.)

    

Źródło: http://ezakupy.tesco.pl/pl-PL/ProductDetail/ProductDetail/2003000015997

10. Słonecznik łuskany BakaD’Or 300g 2.99 PLN – Bakalland 300g 6.87 PLN (3 opakowania 100g 2.29 PLN / szt.)

    

Źródło: https://www.frisco.pl/pid,4839/n,bakalland-slonecznik-luskany/stn,product

11. Śliwki suszone BakaD’Or 200g 4.89 PLN – Bakalland 200g 6.99 PLN

    

Źródło: http://ezakupy.tesco.pl/pl-PL/ProductDetail/ProductDetail/2003009778954

12. Pierogi ruskie Swojska Chata 400g 3.99 PLN – U Jędrusia 400g 4.40 PLN (po przeliczeniu ceny opakowania 1kg 10.99 PLN)

    

Źródło: http://ezakupy.tesco.pl/pl-PL/ProductDetail/ProductDetail/2003012054755

13. Sałatka jarzynowa Salato 270g 2.99 PLN – Lisner 270g 4.93 PLN

    

Źródło: http://allegro.pl/salatka-warzywna-polska-lisner-270g-i5640011214.html#imglayer

14. Pasta kanapkowa Marinero 80g 1.69 PLN – Lisner 80g 2.69 PLN

    

Źródło: http://www.alma24.pl/swieze/ryby-gc/lisner-pastella-srodziemnomorska-pasta-z-suszonymi-pomidorami-80-g

15. Golonka pieczona Nasze Smaki 1kg 19.99 PLN – SOKOŁÓW 1kg 27.99 PLN

16. Szynka konserwowa Kraina Wędlin 200g 3.74 PLN – (Animex) Morliny 200g 4.99 PLN (po przeliczeniu ceny opakowania 175g 4.37 PLN)

    

Źródło: http://www.alleceny.pl/produkt/4065/morliny_szynka_konserwowa_extra_175_g

17. Kiełbasa myśliwska Nasze Smaki 270g 8.99 PLN – Krakus (Animex) Morliny 270g 11.99 PLN (po przeliczeniu ceny opakowania 360g 15.99 PLN)

    

Źródło: http://ezakupy.tesco.pl/pl-PL/ProductDetail/ProductDetail/2003010661580

18. Parówki wyborne Nasze Smaki 250g 3.39 PLN – Berlinki (Animex) Morliny 250g 3.49 PLN

    ShotType1_328x328-27

Źródło: http://ezakupy.tesco.pl/pl-PL/ProductDetail/ProductDetail/2003006430701

19. Ćwiartka tylna z kurczaka KRAINA MIĘSA 1kg 5,99 PLN / kg – (Animex) Morliny 1kg 7.99 PLN

Reklamy

7 comments

  1. Być może w przypadku części producentów faktycznie jest to ten sam bądź bardzo podobny produkt do markowego. Zapewne suszone śliwki czy łuskany słonecznik nie różnią się jakością pomiędzy markami. Natomiast w większości przypadków produkty dla Biedronki to zupełnie inne towary, produkowane w inny sposób i z inną recepturą. Czy autor sądzi, że duża i znana firma nie potrafi wyprodukować produktu taniego i o obniżonej jakości? Szczególnie wędliny, produkty garmażeryjne, itp.

    1. Jestem przekonana, że producentowi nie opłaca się robić drugiej linii produkcyjnej dla produktu gorszej jakości. Patrząc na produkty, np. garmażeryjne posiadają one taki sam skład, co zweryfikowałam. Po prostu w tym przypadku za reklamę produktu płaci Biedronka, więc producent nie ponosi kosztów jej promowania. A ogromne ilości, które Biedronka zamawia rekompensują niższą marżę (potęga skali). Przy produkcji pod własną marką, dochodzą bardzo duże koszty marketingu, które ostatecznie ponoszą konsumenci.

  2. Niektóre rzeczy faktycznie z powodzeniem można zastąpić „biedronkowymi”, tańszymi odpowiednikami. Sam robię tam zakupy. Ale są rzeczy, które mają swój smak i choć są droższe to wolę kupić je.

  3. Nie ma różnicy w jakości towarów? Jeden przykład – PEPSI (niepowtarzalny smak – oczywiście zwykłe a nie bez cukru), smak z biedronki a ze sklepów które sprzedają 2,25L. W sklepach oryginalny, a w biedronce (a także w innych marketach – Kaufland, Lidl) co innego – syf. Kupiłem raz kilka litrów w packu bo było taniej – syf nie Pepsi. Wylałem.

  4. Ja powiem szczerze ,zę wiele rzeczy kupuje w biedronce , jak sa jakies hiszpańskie czy włoskie tygodnie. Promocje na proszki do prania mają dobre . Bardzo dobrą mają kawe rozpuszczalną oraz slodycze . Zwłaszcza Ciastka Paryskie , które po prostu uwielbiałam . Piszę ,ze uwielbiałam bo po ostatnim zakupieniu ich , wydało mi sie ,że coś się w nich zmieniło,biszkopt i galaretka . Probował ktoś moze teraz tych ciastek ? Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s