Jak oszczędnie eksploatować auto bez uszczerbku dla jego stanu technicznego i wartości?

1. Zacznijmy od najłatwiejszego sposobu na oszczędzanie, wszelkie części i płyny eksploatacyjne warto kupować w sklepach, które sprzedają swoje produkty poprzez serwis aukcyjny. Kupując komplet możemy poprosić o zniżkę i zaproponować zakup poza serwisem, dzięki czemu sprzedawca nie zapłaci prowizji i łatwiej będzie nam o dobry rabat.
2. Opony. W przypadku ogumienia naszego auta jest kilka aspektów, na które należy koniecznie zwrócić uwagę. Zacznijmy od najbardziej istotnego elementu prawidłowej eksploatacji jakim jest ciśnienie. Prawidłowe ciśnienie w oponach naszego samochodu ma wpływ zarówno na proces zużycia opon, jak i ilość zużywanego paliwa. Nie można również zapominać, że to opona jest pierwszym elementem amortyzującym i wpływa bezpośrednio na zużycie elementów zawieszenia. Jak widać taki drobiazg ma wpływ na szereg wydatków, które w dłuższym okresie eksploatacji mogą kumulować się i pochłaniać sporą część budżetu, który chcemy przeznaczyć na auto.
3. Kolejnym punktem, który pozwoli na oszczędności jest całkowite zrezygnowanie z myjni automatycznych tzw. “szczotek”. Myjnie tego typu są po pierwsze bardzo drogie, po drugie nie przynoszą długotrwałych rezultatów, po trzecie niszczą lakier, jeśli uprzednio nie umyjemy auta przy pomocy myjki ciśnieniowej. Najbardziej opłacalnym wyjściem jest myjnia ręczna, w której pracownik naniesie na lakier warstwę wosku lub politury zapobiegającą przywieraniu brudu i chroniącą przed czynnikami środowiskowymi. Z mojego doświadczenia zabieg taki wystarczy powtarzać raz na kwartał. W przypadku średniej wielkości auta jest to koszt około 400 zł rocznie. Po takich zabiegach można zabrać auto na myjnię ręczną i w ciągu kilku minut przywrócić mu salonowy blask.
4. Stacje benzynowe lubią opóźniać wprowadzanie obniżek ceny sprzedawanych przez nie paliw, nie przeszkadza im to jednak błyskawicznie podnosić cen ;). Zdecydowanie warto obserwować ceny na stacje w drodze do pracy jak i z pracy. Bardzo szybko zauważymy pewien wzór, który pozwoli nam wybrać najlepszą i najtańszą stację danego dnia. Zdecydowanie nie warto przemierzać miasta w poszukiwaniu najtańsze stacji ponieważ koszt dotarcia do niej będzie przewyższał ewentualną korzyść i stracimy to co dziś dla nas najcenniejsze, czyli czas. Trzeba również pamiętać, że warto wybierać stacje regularnie odwiedzane przez klientów, które dzięki odpowiednim obrotom regularnie mają najświeższy zapas paliwa w zbiornikach. Szczególnie istotne jest to w okresach przejściowych jesień/zima i zima/wiosna, najbardziej wrażliwe w takich przypadkach są silniki napędzane olejem napędowym lub LPG.
5. Kolejną sporą oszczędność można osiągnąć regularnie dbając o wycieraczki w naszym aucie, które szczególnie negatywnie reagują na zabrudzenie. Znam kilka osób, które wymieniają wycieraczki jak tylko zauważą niewielki ślad na szybkie, który nie został przez nie wytarty. Uwaga bardzo ważna informacji w opisanej sytuacji najczęściej winny jest brud, który przylega do pióra wycieraczki i nie pozwala jej odpowiednio przylegać do powierzchni szyby. W tej kwestii ważna jest również czystość samej szyby. Komplet wycieraczek wysokiej jakości, które przy odpowiedniej pielęgnacji wystarczą na 4/5 sezonów to koszt około 100 zł. Zdecydowanie mniej niż cudowne zestawy marketowe, które najczęściej po sezonie do niczego się nie nadają.
6. Płyn do spryskiwaczy to temat rzeka… Stojąc przed półką w sklepie motoryzacyjnym lub markecie nigdy nie potrafię się zdecydować, który wybrać. Mój narzeczony zawsze przypomina aby był to produkt wysokiej jakości i bez dodatku trujących substancji, które chcąc nie chcąc wdychamy podczas używania płynu. Cena od kilku złotych do kilkudziesięciu. Wpadłam więc pewnego dnia na pomysł aby zajrzeć na popularny portal aukcyjny i tam poszukać oszczędności, przecież tam zawsze jest najtaniej ;). Udało się znaleźć rozwiązanie, które nie nadszarpnie budżetu i nie będzie miało wpływu na zdrowie podróżnych. Jest nim po prostu koncentrat płynu sprzedawany w 5l kanistrze. W zależności od temperatury otoczenia pozwala na uzyskanie nawet 25l płynu i kosztuje porównywalnie jak najtańszy płyn z nieciekawym składem i zapachem.
7. Do powyższego punktu można również zaliczyć ten, czyli krótko pisząc: szyby! Jest to bardzo drogi element naszego auta wpływający zarówno na bezpieczeństwo jak i komfort podróży. Nigdy nie wolno oszczędzać płynu do spryskiwania szyb i nigdy nie wycierajmy ich na sucho. Warto myć szyby często, zarówno na zewnątrz jak i od wewnątrz. Szyba, która będzie czysta nie zostanie nadmiernie porysowana przez wycieraczki i będzie długo w dobrej kondycji, natomiast czyste szyby w środku auta znacznie wolniej parują co w zimie oszczędzi czas i nerwy podczas porannej podróży do pracy.

1 comments

Dodaj komentarz