„Musimy kupić większe mieszkanie”, czyli 10 wskazówek jak pozbyć się zbędnych rzeczy z domu i odzyskać przestrzeń

Nie ma mieszkania, którego nie da się zagracić. Jest to tak samo możliwe, gdy do dyspozycji jest 25, 40, 60, 80 czy więcej metrów kwadratowych. „Chomika” ciężko powstrzymać przed gromadzeniem zbędnych rzeczy a mania-kupowania potrafi każdemu dać się we znaki. Jak więc nie popaść w pułapkę zbieractwa i odzyskać cenną przestrzeń? Być może pomoże w tym 10 poniższych wskazówek:

1. Wyrzuć wszystkie zepsute rzeczy ze swojego domu, które nie zostały naprawione w ostatnim roku. To oznacza, że możesz bez nich żyć a są one jedynie niepotrzebnym zródłem stresu.

2. Zlokalizuj i zbierz w jedno miejsce wszystkie rzeczy, które kiedyś zostały pożyczone i oddaj je jak najszybciej właścicielowi.

3. Pozbądź się pamiątek, które wywołują przykre wspomnienia i zrób miejsce na te lepsze, które wciąż przed Tobą!

4. Nie trzymaj nietrafionych prezentów z poczucia winy. Na pewno znasz wiele osób, którym mogą się one bardziej przydać. Jeśli coś nie sprawia Ci radości, gdy na to patrzysz a jedynie smutek, że do niczego Ci nie służy, po co to trzymać?

5. Puść dalej w obieg książki, również te które „kiedyś” czyli innymi słowy „nigdy” nie przeczytasz. Czas na przeczytanie książki tuż po jej kupieniu już dawno minął a kurz na biblioteczce przypieczętował ten fakt.

6. Wyrzuć zbędne papiery, stare kartki urodzinowe, ulotki, gazetki reklamowe, paragony po upływie gwarancji, wyciągi bankowe, itp.

7. Jak już wspominałam, elektronika szybko traci na wartości. Jeśli więc wymienisz coś na nowszy model, spróbuj jak najszybciej sprzedać starszy sprzęt nim będzie kompletnie bezwartościowy. 

8. Jeśli masz ciuchy, które założysz „pewnego dnia” tzn. gdy schudniesz, gdy wróci na to moda, gdy będzie ku temu stosowna okazja – to oddaj lub wyrzuć te ubrania. „Pewnego dnia” nie ma, jest tylko dzisiaj 🙂

9. Posortuj rzeczy w garażu, piwnicy, komórce lokatorskiej czy na strychu itp. kategoriami, np. świąteczne dekoracje, ubrania sezonowe, narzędzia do remontu itp. Zostaw tylko te rzeczy, które Ci się przydają. Pozostałe – oddaj lub wyrzuć.

10. Wprowadź w domu zasadę „jedno wchodzi – jedno wychodzi”, tj. na każdą nową rzecz przyniesioną do domu pozbądź się co najmniej jednej starej. Pamiętaj, jest wystarczająco dużo rzeczy na świecie, których nie możemy kontrolować, ale dzięki paru prostym zasadom możemy wprowadzić trochę porządku do naszego domu i życia 🙂

P.S. Powodzenia! Wszelkie cenne wskazówki mile widziane w komentarzach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s